Co to takiego - Frezarki CNC

razem szuka rozwiązań, dzięki którym cały proces wytwarzania można jak najbardziej skrócić. Dlatego też w wielu zakładach produkcyjnych stosuje się frezarki i obrabiarki CNC. Sterowanie za pomocą komputera pozwala precyzyjnie wyzn

Co to takiego - Frezarki CNC

Gdzie znajdują zastosowanie obrabiarki frezarki CNC

Współczesny przemysł produkcyjny musi z jednej strony dostarczyć produkt charakteryzujący się możliwie najwyższą jakością, a zarazem szuka rozwiązań, dzięki którym cały proces wytwarzania można jak najbardziej skrócić. Dlatego też w wielu zakładach produkcyjnych stosuje się frezarki i obrabiarki CNC. Sterowanie za pomocą komputera pozwala precyzyjnie wyznaczyć parametry powstających w ten sposób elementów, dzięki czemu uzyskuje się w krótkim czasie wiele powtarzalnych modułów, czy segmentów niezbędnych w dalszym procesie produkcyjnym. Urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i umożliwiają masową produkcję skomplikowanych elementów.


Frezarki CNC

Frezarki to urządzenia umożliwiające obróbkę powierzchni płaskich i kształtowych, jak koła, gwinty, rowki, czy koła zębate. Wykorzystywane są one w warsztatach oraz zakładach produkcyjnych. Maszyny sterowane komputerowo z kolei umożliwiają produkcję seryjną elementów, które powinny cechować się dużą precyzją i powtarzalnością. Doskonale sprawdzą się podczas obróbki różnego rodzaju materiałów, jak metal, drewno, czy tworzywo sztuczne. Możliwość komputerowego zaprogramowania parametrów, jakimi powinny się charakteryzować powstające w ten sposób przedmioty, pozwala osiągnąć niezwykłą precyzję i wytwarzać w krótkim czasie identyczne elementy, co nie byłoby możliwe w przypadku sterowania ręcznego.


Frezarki dawniej

Wytwarzanie narzędzi z metalu nie jest nowym pomysłem, nie jest nawet starym - kwalifikuje się do prehistorii. Jednak gdy okazało się że nie wszystko da się wykuć albo odlać z płynnego surowca, nadszedł czas frezarek.

Patrząc szerzej na to czym jest obrabiarka, dostrzegamy że nawet zwykły pilnik można podciągnąć pod definicję. Jednakże wraz z rewolucją przemysłową, zaszła potrzeba szybszego i dokładniejszego wykonywania elementów o dokładnych wymiarach. Powstawały więc maszyny, które miały jedno zadanie, ale robiły je bardzo dokładnie - np. wiertarki stołowe, którym jedynym celem było wykonywanie pionowych otworów w surowcu, w dokładnie ustalonym miejscu i wiertłem o odpowiedniej średnicy. To dało początek pomysłom aby stworzyć maszyny o większych możliwościach, które wciąż wykonywały by obróbkę materiału z ogromną dokładnością. Stało się to jednak możliwe dopiero z rozwojem technologii komputerowych i odpowiednich sposobów programowania urządzeń.



© 2019 http://biznesowe.waw.pl/