Podziały działek i mapki, czyli robota dla geodety

p. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie. Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych n

Podziały działek i mapki, czyli robota dla geodety

kodu pocztowego ulicy i miasta)Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na

Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.

Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie


Zastosowania dużych pomiarów geodezyjnych

Pomiary dużych powierzchni wymagają sporego zaangażowania ze strony geodetów. Jednocześnie podczas przeprowadzania takich pomiarów muszą oni stosować się do zasad ich wykonywania. Tylko wówczas takie pomiary będą w pełni przydatne osobom zlecającym ich wykonanie. Tymczasem zastosowanie wyników takich pomiarów jest bardzo szerokie. Wykonywanie skomplikowanych pomiarów geodezyjnych pozwala na budowę bardziej krętych dróg oraz na budowę takich budynków, w których będzie mogła przebywać bardzo duża liczba osób lub będzie w nich pracowała spora grupa specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem awaryjnym sytuacjom lub przygotowywaniem bardzo poważnych planów dotyczących funkcjonowania państwa.


W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju



© 2019 http://biznesowe.waw.pl/